Skup się na posortowaniu ubrań. To krok pierwszy i najważniejszy. Ubrania podziel na trzy części: te, których nie nosisz i możesz oddać lub wyrzucić, te które musisz ułożyć na półkach lub w szufladach i te, które trzeba powiesić. Możesz zaopatrzyć się w sortowniki do bielizny, umieszczane w szufladach, wieszaki, najlepiej z drewna i takie obłożone gąbką. Wszystkie metalowe i druciane wyrzuć bez wahania – dłuższy pobyt na nich grozi ubraniom niezłą deformacją.

Po pierwsze, pozbądź się tego, co nieprzydatne, za małe, za duże, nie noszone dłużej niż rok. Wszytko, co jest dziurawe, nadprute i zdefasonowane, niepasujące do reszty ubrań. Tak samo spakuj to, co niewygodne, za krótkie, za długie, to,  w czym nie czujesz się zbyt pewna siebie. Pozbądź się ubrań niemodnych, bo nie ma gwarancji, że akurat ten fason wróci do łask. Masz ubrania nieprzyjemne dla skóry, takie w których się pocisz czy źle czujesz? Wyrzucaj! Tak samo, jak to, w czym po prostu nie wyglądasz dobrze. Tutaj możesz poprosić zaufaną osobę i razem z nią przdjrzeć zawartość szafy. Rzeczy, które są jeszcze w znośnym stanie, możesz oddać w miejsce zbiórki używanej odzieży, komuś może się przydać, natomiast rzeczy zniszczone i nieprzydatne – wyrzuć do śmieci.

Osobno składaj ubrania do ułożenia w szufladach i na półkach. Bieliznę, majtki możesz ułożyć w szufladzie w specjalnych organizerach, komplety, biustonosz i majtki połącz ze sobą, splatając sznurek stanika z nogawką majtek. Dzięki temu komplet będzie kompletem. Skarpetek nie składaj w kulkę, bo niszczysz ściągacz, lepiej składaj je na pół parami. Ubrania, bluzki, koszulki, swetry składasz i układasz na półce lub w szufladzie na “piramidę”. Tak samo spodnie, wszystkie, bojówki, legginsy, dżinsy, spodnie od dresów i wszystkie inne – składaj w kostkę i na półkę. Między ubrania włóż torebki lub mydełka zapachowe, wtedy ubrania długo będą miały przyjemny zapach.

Trzecia kupka, to co, ma wisieć w szafie. Zatroszcz się akurat o to miejsce w szafie, bo z reguły w szafach jest zawsze za mało miejsca na wiszące rzeczy i dlatego ubrania wiszące w szafie często się gniotą. Pamiętaj, aby koszule były zapięte w mankietach pod kołnierzykiem, na szerokie wieszaki zakładaj kurtki, żakiety, dla spódnic przygotuj kilka wieszaków z żabkami, dzięki którym spódnice się nie zdefasonują. Na wieszakach obłożonych gąbką powinny zawisnąć wszystkie ciuchy ze śliskich i łatwo gniotących się materiałów, jak tafta, szyfon, aksamit, jedwab, satyna. Tutaj również zadbaj o zapach, wkładając do szafy torebki zapachowe.

Pamiętaj o utrzymywaniu porządku. Jeśli masz zwyczaj wrzucania ubrań do szafy byle jak, wyciągania w pośpiechu i przewracania wszystkiego na maksa, to porządku w szafie długo nie utrzymasz, jednak, odkładając rzeczy na miejsce, układając wyprane ubrania, delikatnie wyjmując świeże z szafy, porządek w garderobie utrzyma się sam. A jaka to ulga dla zapracowanych kobiet? Przecież każdej zdarzyło się doszywać guzik w ostatniej chwili lub prasować coś minutę przed wyjściem. Uporządkuj szafę, a nie będziesz miała przykrych niespodzianek.

Między ubrania włóż zapachowe saszetki, pachnące mydełka, dzięki temu w szafie zawsze będzie miło pachnieć.  Wyjmując ubrania, staraj się zachować porządek, czyli nie kotłuj ich nie potrzebnie. Za każdym, kiedy będziesz chciała schować ubrania, nie wrzucaj ich byle jak, tylko też układaj.

Jak zaprowadzić porządek w szafie? Podpowiadamy!