Zachowanie czystości i zasad higienicznego trybu życia to konieczność w przypadku alergii. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak dbać o pokój dziecka i mieszkanie, żeby były przyjazne dla Twojej pociechy.

Urządzając pokój, postaw na minimalizm

Żeby ułatwić sobie sprzątanie, zwróć uwagę na to, jakie elementy wyposażenia dobierasz urządzając pokój dla Twojego dziecka. Postaraj się wynikać wymyślnych kształtów i zakamarków, które trudno będzie doczyścić.

Postaraj się nie wyposażać pokoju w dużą ilość ozdób. Każdą z nich trzeba będzie regularnie odkurzać, co zajmie Ci dużo czasu i pochłonie sporo energii. Zabawki postaraj się w miarę możliwości chować do szuflad czy organizerów, żeby nie zbierał się na nich kurz.

Zrezygnuj z zasłon. Gromadzi się w nich spora ilość kurzu i brudu, nawet jeżeli są regularnie prane i wymieniane. Lepiej sprawdza się rolety wewnętrzne, które bez problemu odkurzysz po rozwinięciu.

Zastanów się tez dobrze nad wyborem podłogi. Wykładzina co prawda dodaje ciepłego klimatu tak szczególnemu miejscu, jakim jest pokój dziecka, ale jest też siedliskiem brudu i roztoczy. Ciężko ją doczyścić samym odkurzaniem. Dlatego, jeżeli posiadasz wykładzinę w pokoju dziecka i nie chcesz jej zmieniać, zdecyduj się na profesjonalne usługi prania dywanów. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: www.sprzatanie-krakow.pl/uslugi/pranie-dywanow

W swojej ofercie posiadamy również czyszczenie parowe. Dzięki parze pozbędziesz się roztoczy i drobnoustrojów mogących powodować reakcje alergiczne.

Miejscem, w którym znajduje się najwięcej roztoczy jest łóżko. Twoje dziecko spędza w nim sporo czasu, dlatego wybierając pościel, kołdrę i poduszkę, sprawdź czy jest wykonana z nieuczulających materiałów. Pamiętaj o częstym wietrzeniu. Zaopatrz się w odpowiednią ilość kompletów pościeli. Zmieniaj ją raz w tygodniu, a raz w miesiącu pierz kołdrę i poduszkę.

Sprzątanie

Czyszcząc pokój dziecka, staraj się wybierać środki, które nie uczulają, oparte na naturalnych składnikach. Możesz samemu przygotować środek czyszczący, którym wyczyścić gładkie powierzchnie takie jak biurko, półki czy ramę łóżka. Używając tak prostych składników jak woda, ocet i soda oczyszczona, nie tylko pozbędziesz się zanieczyszczeń, ale i zdezynfekujesz czyszczone pomieszczenie.

Sprzątając pokój, pamiętaj o czyszczeniu zabawek. Możesz do tego użyć wyżej wspomnianej mieszanki.

Ulubieńcem większości dzieci są pluszaki. Te miękkie maskotki są pocieszeniem w chwilach smutku i towarzyszem zabaw. Niestety, przez to, że mają częsty kontakt ze skórą, łatwo gromadzą w sobie roztocza. Żeby się ich pozbyć nie wystarczy pobieżne czyszczenie.

Roztocza giną w temperaturze powyżej 50 stopni, jak i na mrozie. Dlatego dobrym sposobem jest włożenie ich w woreczku do zamrażarki na 24 godziny i wypranie w odpowiednim programie. Pozbędziesz się w ten sposób nie tylko samych roztoczy, ale i ich odchodów, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne.

Do prania używaj łagodnych detergentów, a wstawiając pranie wybieraj program z dodatkowym płukaniem. Dzięki temu ubrania Twoje i dziecka będą pozbawione resztek detergentu, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Dodatkowo możesz używać specjalnych środków roztoczobójczych.

Aby zapewnić odpowiednią higienę nie tylko w pokoju dziecka ale i w całym domu, pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Staraj się mnie przegrzewać pomieszczeń i utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza.

Aby było one pozbawione kurzu, do odkurzania używaj sprzętu z filtrem HEPA. Pomaga on zatrzymywać nawet najmniejsze cząstki brudu jakimi są roztocza i nie wypuszcza ich na zewnątrz. Jeżeli u Twojego dziecka występuje silna reakcja alergiczna, postaraj się, żeby podczas sprzątania nie było go w domu.

Żeby podnieść jakość powietrza i usunąć z niego zanieczyszczenia, zaopatrz się w oczyszczacz powietrza. Przyda się szczególnie w sypialni, gdzie jakość powietrza wpływa na jakość snu i zapewni Twojemu dziecku zdrowy i spokojny wypoczynek.

Aby umożliwić swojemu dziecku rozwój bez reakcji alergicznych, zadbaj o czystość w pozostałych pomieszczeniach w domu. Regularnie odkurzaj i zmywaj podłogi. Ścieraj kurze tak często jak to możliwe, używając do tego celu ściereczek z mikrofibry. Pomagają pozbyć się kurzu bez konieczności używania dodatkowych środków czyszczących.

Często wietrz pomieszczenia i zadbaj o właściwą wentylację pomieszczeń, szczególnie w sezonie grzewczym. Regularnie sprawdzaj czy kratki wentylacyjne są drożne. Sprzątając mieszkanie, zwracaj uwagę na trudno dostępne miejsca, w których gromadzi się kurz i zanieczyszczenia.

Twoje dziecko jest alergikiem? Dowiedz się jak mu pomóc sprzątając!