Masz w domu alergika i nie wiesz jak sprzątać żeby pozbyć się alergenów takich jak roztocza i grzyby? Przeczytaj nasz artykuł, w którym doradzamy, jak sprzątać dom, żeby był wolny od alergenów.
Mniej sprzętów = łatwiejsze sprzątanie
W przypadku, gdy w Twoim domu mieszka alergik, urządzając mieszkanie, rób to w myśl zasady mniej znaczy więcej. Pamiętaj, że im więcej mebli i artykułów dekoracyjnych posiadasz, tym więcej czasu będziesz musiał poświecić na ich odkurzenie.
Dlatego zrezygnuj z ciężkich zasłon i grubych dywanów. Gromadzą się w nich resztki naskórka, które stanowią doskonałą pożywkę dla roztoczy. Zasłony to również świetna kryjówka dla kurzu i włosów, szczególnie jeżeli masz w domu zwierzaka, którą często trzeba sprzątać. Lepiej postaw na rolety i gołe podłogi, ewentualnie zdecyduj się na jeden dywan w pokoju, w którym niewiele przebywasz. Wybierz gabinet lub pokój dzienny, nie kładź go w sypialni.
Jeżeli zdecydujesz się na dywan, pamiętaj żeby dbać o jego odpowiednią pielęgnację. Do odkurzania wybierz odkurzacz z filtrem HEPA, który zatrzymuje nawet najmniejsze cząstki roztoczy i nie roznosi kurzu po domu. Jednak regularne odkurzanie to nie wszystko.
Zimą warto wystawić dywan na mróz. Roztocza nie tolerują ujemnych temperatur i giną. Później warto go dobrze wyczyścić i wytrzepać.
W walce z roztoczami na dywanie pomocne będzie tez słońce, dlatego staraj się wietrzyć i trzepać swoje dywany możliwie jak najczęściej.
Osoby z uciążliwymi objawami alergii, powinny zrezygnować z mebli z tapicerką. Na kanapach, fotelach czy sofach, jak i na tapicerowanych krzesłach, zbiera się duża ilość naskórka, więc są one idealnym miejscem dla roztoczy. Grube warstwy materiału uniemożliwiają dokładne doczyszczenie mebli domowymi sposobami.
Rozwiązaniem może być czyszczenie parowe, dzięki któremu możemy dotrzeć nawet w najgłębsze zakamarki naszej kanapy, krzesła czy fotela. Czyszczenie parowe pomaga pozbyć się roztoczy, ukrytych nawet w głębszych warstwach mebli.
Czyszczenie parowe to jedna z oferowanych przez nas usług. Tutaj znajdziesz więcej informacji na jego temat: www.sprzatanie-krakow.pl/uslugi/czyszczenie-parowe
Duża ilość dodatków i artykułów dekoracyjnych może być uciążliwa przy ciągłym ścieraniu kurzu. Dlatego, w celu ułatwienia sobie życia i skrócenia czasu sprzątania, postaw raczej na minimalizm.
Dla alergików nie są również polecane odświeżacze powietrza. Szczególnie takie z podłączeniem do kontaktu, elektryczne o bardzo intensywnym zapachu. Ich chemiczne składniki mogą podrażniać śluzówkę i prowadzić do nasilenia objawów alergii.
Czysta i zdrowa kuchnia
Kuchnia to miejsce, w którym szybko gromadzą się zanieczyszczenia. Plamy z tłuszczu i resztki jedzenia stanowią dobrą pożywkę dla bakterii i grzybów. Dlatego dbaj o regularne czyszczenie sprzętu AGD i blatów.
Nie zapominaj o czyszczeniu okapu, ponieważ w jego filtrze szybko gromadzą się zanieczyszczenia.
Od czasu do czasu odsuń sprzęty ADG i usuń zgromadzony za nim tłuszcz i kurz. Po wyczyszczeniu przysuń go możliwie jak najbliżej ściany, żeby ograniczyć zbieranie się kurzu.
Przynajmniej raz w miesiącu wyczyść wnętrze lodówki. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca i uszczelki. Dzięki temu Twoja żywność będzie pozbawiona szkodliwych drobnoustrojów.
Jeżeli chcesz, spróbuj stosować środki czystości własnej roboty. Z pomocą octu, sody oczyszczonej i wody wyczyścisz większość powierzchni. Dodatkowo unikniesz wszechobecnej chemii, której kontakt ze skórą jest drażniący i źle wpływa na drogi oddechowe. I na pewno nie służy osobom z alergią.
Łazienka wolna od grzybów
Alergia to nie tylko pyłki i roztocza. Częstą przyczyną złego samopoczucia są grzyby. Miejscem szczególnie podatnym na ich powstawanie jest łazienka. Dlatego sprzątaj ją regularnie by nie dopuścić do ich powstawania.
Zarówno łazienkę jak i całe mieszkanie powinno się często wietrzyć. Zgromadzona w niej para, może prowadzić do powstawania wilgoci. Zwróć uwagę na wentylację w mieszkaniu, a szczególnie w łazience. Czy działa jak należy? Pamiętaj, żeby regularnie ją czyścić. Gromadzi się w niej mnóstwo kurzu i zanieczyszczeń, które utrudniają dobrą wentylację w pomieszczeniu.
Pamiętaj, że wilgoć z łazienki czy innego pomieszczenia rozsiewa się na cały dom. Lepiej mu zapobiegać, niż później zastanawiać się, jak się go pozbyć.
Również w łazience możesz używać środków czystości zrobionych z produktów kuchennych. Cytryna wyczyści przebarwienia, ocet zdezynfekuje co trzeba. Ograniczając chemię nie narażasz alergika na dodatkowe obciążenie dla jego dróg oddechowych i skóry.
Częstym miejscem, w którym gromadzą się grzyby jest pralka. Dlatego pamiętaj o jej czyszczeniu. Regularnie sprawdzaj wyłaniający się z niej zapach i czyść szufladę na proszek. Po jej wyciągnięciu często okazuje się, że w miejscu do którego normalnie nie mamy dostępu zgromadziło się sporo pleśni. Możesz dodatkowo do prania używać środków roztoczobójczych. Pamiętaj, że roztocza giną dopiero w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza.