Łazienka to ulubione miejsce wielu groźnych bakterii. Jeśli korzystanie z niej ma być bezpieczne, powinna być regularnie i dokładnie sprzątana. Jak posprzątać łazienkę, żeby mieć pewność, że drobnoustroje zostały usunięte?
Niebezpieczne bakterie w łazience
Statystycznie w ciągu życia spędzamy w łazience około dwóch lat. W tym czasie jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z groźnymi drobnoustrojami. Ze względu na swoją specyfikę łazienka stanowi idealne miejsce dla rozwoju bakterii. Namnażaniu się komórek bakteryjnych sprzyja nie tylko obecność sanitariatów, ale także ciepłe, wilgotne środowisko.
Jeśli łazienka nie jest systematycznie i prawidłowo czyszczona, mogą zasiedlić ją bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka szczepy bakterii chorobotwórczych, takie jak E-coli, Salmonella, pałeczka ropy błękitnej czy Klebisiella. Największe skupiska bakterii występują w muszli klozetowej, brodzikach i umywalkach, ale w zaniedbanej łazience szybko rozprzestrzeniają się i mogą występować także na mydle, szczoteczce do zębów, gąbce albo ręczniku.
W wilgotnym środowisku łatwo także o rozwój pleśni wytwarzających niebezpieczne toksyny: Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Rhizoctonia, Claviceps czy Stachybotrys. Te często bywają ignorowane, a ich opary mogą powodować poważne dolegliwości: alergie, grzybice, choroby układu oddechowego, nerwowego i pokarmowego. U osób wrażliwych (np. dzieci) może nawet dojść do zatrucia.
Regularne sprzątanie łazienki – dlaczego lepiej o nim pamiętać?
Jak skutecznie bronić się przed kontaktem z niebezpiecznymi bakteriami, pleśniami i toksynami? Oprócz codziennego dbania o higienę i przestrzeganiu reguł takich jak dokładne mycie rąk po każdorazowym skorzystaniu z toalety, pamiętać należy o regularnym sprzątaniu łazienki. Utrzymywanie czystości w mieszkaniu to najskuteczniejsza broń przeciwko szkodliwym mikroorganizmom. Usuwając kurz i brud, a także stosując preparaty antybakteryjne, zmniejszamy do minimum ryzyko, że w łazience rozwiną się pleśń albo szkodliwe szczepy bakterii. Ważne jednak, żeby sprzątanie łazienki było dokładne i odbywało się w prawidłowej kolejności. Inaczej zamiast zlikwidować bakterie, tylko ułatwimy im opanowanie kolejnych terytoriów.
Jak posprzątać łazienkę?
Jak posprzątać łazienkę, żeby skutecznie usunąć nie tylko kurz, ale także bakterie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia? Oprócz systematyczności istotną rolę odgrywa jakość środków do sprzątania, a także kolejność wykonywanych czynności.
Chcąc zapewnić łazience idealną czystość, a sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, należy wybierać chemię dedykowaną łazience, najlepiej pochodzącą od renomowanego, sprawdzonego producenta. Wszystkich środków należy używać zgodnie z przeznaczeniem, inaczej nie tylko nie wyczyszczą prawidłowo konkretnej powierzchni, ale również mogą doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia albo okazać się niebezpieczne. Warto pamiętać także, by gąbki, szmatki i szczoteczki używane do sprzątania utrzymywać w czystości i regularnie wymieniać. W przeciwnym razie staną się groźnym siedliskiem bakterii. Jak pokazały badania, gąbka do sprzątania pozostawiona w łazience na dwa tygodnie zawiera więcej bakterii niż muszla toaletowa!
Sprzątanie łazienki – kolejność czynności
Jak powinno wyglądać prawidłowe sprzątanie łazienki? Chcąc zapewnić pomieszczeniu czystość i szybko uporać się z walką z zabrudzeniami, należy przestrzegać prostego planu.
1) Pranie
Sprzątanie zaczynamy od wrzucenia do pralki ręczników, myjek, dywaników łazienkowych i innych tkanin znajdujących się w łazience. Te należy regularnie prać, najlepiej w wysokiej temperaturze, żeby skutecznie usunąć wszystkie bakterie. Wilgotny materiał stanowi bowiem idealne miejsce dla rozwoju większości bakterii i pleśni.
2) Mycie sanitariatów
Następnie powinniśmy zabrać się za dokładne wyczyszczenie sanitariatów: umywalki, wanny i prysznica. Do czyszczenia elementów chromowych należy użyć płynu specjalnie przeznaczonego do tego celu. Ten usunie zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc powierzchni baterii. Elementy szklane – na przykład ściany prysznica – będą czyste i przejrzyste, jeśli spryskamy je najpierw płynem antybakteryjnym, a potem płynem do mycia szyb. Ten pierwszy usunie bakterie, drugi pozwoli zapobiec smugom. Do wyczyszczenia umywalki, wanny i brodzika najlepiej nadają się mleczko czyszczące lub płyn do tego rodzaju powierzchni. Te usuwają zabrudzenia i bakterie oraz zacieki. Ważne jest, żeby dokładnie wyczyścić zwłaszcza trudno dostępne miejsca – w zakamarkach lubi gromadzić się woda, a tym samym namnażają się pleść i bakterie.
3) Czyszczenie muszli klozetowej
To jeden z najważniejszych etapów sprzątania łazienki. Muszla klozetowa to w oczywisty sposób najbardziej niebezpieczne miejsce w łazience. Nie wystarczy raz w tygodniu wyczyścić jej płynem dezynfekującym. Istotna jest codzienna higiena i dokładność. Oprócz dokładnego czyszczenia wnętrza muszli środkiem dezynfekującym w płynie, warto zaopatrzyć się o specjalne kostki lub żele umieszczane na brzegu muszli – te nie tylko niwelują nieprzyjemne zapachy, ale też usuwają bakterie i działają wybielająco, dzięki czemu łatwiej utrzymać toaletę w czystości.
Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się szczególnie niebezpiecznych bakterii kałowych, należy też pamiętać, by zawsze opuszczać deskę klozetową. Należy to robić jeszcze przed spłukaniem wody. W przeciwnym razie bakterie E-coli wydostają się poza muszlę i stają się bardzo groźne. Kontakt z nimi może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i skutkować poważnymi zatruciami i chorobami.
4) Wycieramy kurze, porządkujemy szafki
Na dalszym etapie można wykonać typowe działania porządkowe. Posegregować kosmetyki, ułożyć ręczniki, wyrzucić śmieci, usunąć kurz z półek przy użyciu środka dezynfekującego. Lustro najlepiej przemyć płynem do szyb, który nie tylko usunie kurz i palcowania, ale przede wszystkim nie pozostawi nieestetycznych smug.
5) Odkurzanie i mycie podłóg
Ostatni etap sprzątania łazienki to odkurzenie i umycie podłóg płynem przeznaczonym do tego celu. Szczególnie dokładnie należy wyczyścić rogi łazienki i okolice sanitariatów – to miejsca, w których zazwyczaj gromadzą się kurz i szkodliwe bakterie.