Każdy właściciel zwierzaka musi liczyć się z tym, że posiadając pupila, bez względu na to czy jest to pies, kot, królik czy chomik, w domu może panować trochę większy nieporządek. Sierść, rozrzucona karma czy odchody to codzienność. Jak sobie z nimi radzić i jakie czynności warto wykonywać, żeby żyło nam się przyjemnie?

Pies

Popularny zwierzak domowy, potrafi dać nam dużo radości ale i dużo… …sprzątania. Najczęściej spotykanymi problemami, z którymi muszą się zmagać wielbiciele porządku i jednocześnie tych sympatycznych czworonogów jest wszędobylska sierść.

Oczywiście istnieją rasy, które zamiast sierści posiadają włosie. W tym przypadku nie jest to tak dokuczliwe. Jednak większość psów linieje na co dzień, a szczególnie wiosną, podczas gdy zimowa sierść przestaje być potrzebna. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim potrzebna jest regularna pielęgnacja czyli czesanie psa. Dzięki temu pozbędziemy się zbędnego owłosienia i zamiast na naszej kanapie, wyląduje w śmietniku. Na rynku można kupić wiele rodzajów szczotek i rękawic. Wybierz taką, dostosowaną do długości i gęstości sierści Twojego pupila. Częste czesanie może stać się dla Was okazją do pieszczot i podtrzymywania więzi, które oszczędzi Ci sprzątania.

Sierść z podłogi odkurzaj tak często jak to możliwe. Szybko roznosi się po domu i wchodzi we wszystkie zakamarki. Trzep dywany i odkurzaj je szczególnie starannie, bo to one najczęściej są siedliskiem brudu i bakterii a sierść zwierząt najszybciej się do nich przykleja. Jeżeli możesz sobie pozwolić, zainwestuj w odkurzacz typu roomba, który wykona część prac za Ciebie.

Jeżeli zwierzak lubi przebywać na kanapie, zabezpiecz ją ręcznikiem lub starym kocem, dzięki czemu nie będziesz jej musiał tak dokładnie odkurzać. Wystarczy wytrzepanie włosia i pozbędziesz się większości sierści.

Posiadasz zwierzę o długiej sierści? Jeżeli możesz, wybierz się do psiego salonu na strzyżenie. Krótsze włosy robią mniejszy bałagan a przy okazji strzyżenia, Twój pies pozbędzie się zbędnej sierści.

 

Kolejnym problemem jest rozsypanie jedzenie i plamy po wodzie. Istnieje na to kilka prostych sposobów. Przede wszystkim wybieraj odpowiednio duże, ciężkie ceramiczne miski. Z małych jedzenie często się wysypuje, kiedy pies próbuje coś z nich zjeść. Lepsza jest za duża, niż za mała. Cięższe zapobiegają przesuwaniu się. Jest to nie tylko nieprzyjemne dla zwierzaka – wyobraź sobie uciekający Ci sprzed nosa talerz – ale i prowadzą do rozsypywania karmy p całym mieszkaniu.

Z rozlewaniem wody można sobie pomóc, kładąc pod miski matę lub wycieraczkę czy tez inne zabezpieczenie. Dzięki temu Twoja podłoga pozostanie czysta i sucha, a jedyne co pozostanie do wyczyszczenia to wycieraczka, którą łatwo doprowadzisz do porządku, na przykład pod prysznicem.

Ostatnią rzeczą, która spędza sen z powiek miłośnikom porządków, są psie odchody. Zdarza się, że nawet wytresowany pies załatwi się w domu. Należy pamiętać, że to tylko zwierzę i każdemu zdarzają się wpadki. Jeżeli jednak Twój pies robi to nagminnie, i nie wiesz jak sobie z tym poradzić – zatrudnij behawiorystę zwierzęcego. Zaoszczędzi Ci to nie tylko sprzątania ale i nerwów.

 

Kot

Jeżeli chodzi o koty, zakres obowiązków wygląda podobnie. Wyczesywanie celem zniwelowanie efektów linienia, sprzątanie okolic misek to wspólne czynności właścicieli kotów i psów.

Inaczej ma się sprawa nieczystości, jeżeli mamy do czynienia z kotem niewychodzącym. Są zwierzaki, które z powodzeniem załatwiają swoje potrzeby na zewnątrz i nie ma potrzeby zaopatrywania się w kuwetę. Jedyne, co trzeba im zapewnić to stały dostęp do wychodzenia na świeże powietrze.

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Bardzo dbają o higienę i starannie zakopują swoje odchody. Niestety ich zapach jest przykry dla wszystkich domowników. I do tego roznoszący się po całym mieszkaniu żwirek…

Aby zniwelować nieprzyjemny zapach, warto zaopatrzyć się w zapachowy żwirek. Pochłania on zapach z kuwety i do tego wydziela swój, na przykład lawendowy. Możesz też kupić specjalną zabudowaną kuwetę, dzięki której zapach nie będzie się roznosił po całym mieszkaniu. Pamiętaj jednak, żeby regularnie ją czyścić. Znajduje się w niej mnóstwo bakterii, które kot roznosi po całym domu. Doskonale sprawdzi się do tego ciepła woda z octem. Staraj się wymieniać cała zawartość kuwety przynajmniej raz w tygodniu i na bieżąco usuwać nieczystości.

Chcesz wyrzucać odchody do toalety? Zorientuj się, czy wybrany przez Ciebie żwirek, nie zapcha toalety. Wybierz taki, który jest do tego celu specjalnie przeznaczony. Szybko się rozpuszcza i nie brudzi muszli.

Roznoszący się żwirek to sprawa bardzo indywidualna. Zależy w dużej mierze do długości sierści Twojego kota. Jedyną metodą jest testowanie. Próbuj, pytaj innych właścicieli kotów. Może być tak, że wybrany przez Ciebie, nie przypadnie do gustu Twojemu zwierzakowi. Nie zniechęcaj się, w końcu znajdziesz ten właściwy.

Gryzonie

Gryzonie takie jak chomiki, króliki czy świnki morskie potrzebują specjalnego akwarium czy klatki, w której mogą mieszkać. Jej dno najczęściej wykłada się trocinami, które pochłaniają wilgoć i stanowią miękką wyściółkę. A trociny szybko zaczynają się roznosić po całym domu…

Wcale nie musi tak być. Przy wysypywaniu ich na dno klatki, przede wszystkim zwróć uwagę, czy nie ma ich zbyt dużo. Wtedy zwierzakowi łatwiej będzie je wysypać. Przy zakupie klatki zwróć też uwagę, czy jej dno jest wystarczająco wysokie.

Często znajdujesz trociny poza klatką, które później roznoszą się wszędzie? Włóż całą klatkę do niewysokiej osłonki. Możesz ją zrobić z kartonu czy wykorzystać szufladę z plastiku. Nie musi być wysoka, ważne, żeby była szersza niż dno klatki. Dzięki temu rozsypane trociny trafią do osłonki, zamiast na podłogę.

Jeżeli męczą Cię trociny, może czas pomyśleć o zmianie ściółki. Być może, zamiast nich lepiej sprawdzi się sianko czy inne podłoże? Rynek zoologiczny bardzo szybko się rozwija, więc jest z czego wybierać.

 

 

 

Porządek i zwierzak w domu – czy to możliwe