Podłogi z drewna są piękne, nadają wnętrzom przytulności i ciepła, jednak trzeba się nieco postarać, by ich piękno z wiekiem nie blakło, stając się bardziej szpecącymi niż ozdobnym elementem wnętrza.

Podłogi drewniane pielęgnuje się nieco inaczej niż panele z laminatu czy płytki, chociaż zarówno drewno, jak i laminat, nie lubią piasku. Pamiętaj, aby stosować środki do pielęgnacji przeznaczone do drewna w odpowiednim stężeniu. Ani zbytnie rozcieńczenie, ani zwiększona koncentracja nie służy podłogom drewnianym. Drewno nie lubi również zbyt dużej ilości wody, wiec do mycia lepiej używać wilgotnych ściereczek, zamiast ociekających wodą mopów.

Podłogi lakierowane są najpopularniejsze w domach, zapewne przez szeroki zakres możliwości wykończenia, jakie daje lakier, od połysku po mat. Lakier, tworzy na podłodze mocną, twardą osłonę,  która chroni przed brudem i upływającym czasem. Powoduje też, że podłodze nie straszne są rozlane płyny, kawa czy wino. Wrogiem lakieru jest piasek, który trzeba w miarę możliwości codziennie sprzątać, aby nie rysował i nie uszkadza podłoża. Piasek należy codziennie zamieść lub odkurzyć, a podłogę przetrzeć wilgotną szmatką, nasączoną środkiem do mycia drewna. Nie stosuj tu uniwersalnych środków do mycia, gdyż mogą być zbyt agresywne, bardziej szukaj środków do mycia drewna, pozbawionych dodatku tłuszczu. raz w miesiącu podłogę lakierowaną należy potraktować pasta, która wzmocni warstwę lakieru, pogłębi kolor podłogi i nabłyszcza powierzchnię. Raz na 5 do 10 lat, w zależności od stopnia zniszczenia, podłogę należy wycyklinować a po cyklinowaniu polakierować na nowo.

Podłogi olejowane wymagają pielęgnacji szczególnej. Olejowana powierzchnia jest mniej trwała od podłogi lakierowane. Jest też bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, jednak można naprawiać ją częściowo, czyli szlifując tylko miejsce uszkodzenia i kryjąc je olejem. Jest mniej śliska, a wyglądem przypomina naturalne drewno. Podobnie jak podłoga lakierowana, podłoga pokryta olejem nie lubi piasku. Sprzątanie codzienne jest wskazane, podobnie jak w przypadku podłóg lakierowanych. Codziennie należy odkurzyć miękką szczotką i przemyć lekko wilgotną ściereczką, nasączoną środkiem do pielęgnacji podłóg z drewna olejowanego, czyli preparatem, który lekko podłogę natłuści. Olejować podłogę należy dwa razy w roku, ale trzeba pamiętać, że olej wysycha do 12 godzin i przez ten czas nie wolno korzystać z podłogi. Podłogi olejowane wolno myć tylko zimną wodą, a raz w miesiącu stosować specjalne mydło i środek natłuszczający do podłóg.

Nietypowe zabrudzenia podłóg drewnianych można bez problemu usunąć domowymi środkami. I tak zabrudzenia asfaltem lub smołą można doczyścić masłem. Rozlany sok, mleko, śmietanę, wino czy piwo można zmyć wodą z płynem do mycia naczyń. Plamy po czekoladzie, tłuszczach, oleju, paście do butów i smole oczyścisz benzyną ekstrakcyjną. Krwe zmywaj zimną wodą. Spirytus przyda się do usuwania śladów po ołówku lub atramencie.

Mycie i pielęgnacja podłóg drewnianych