Choć pytanie z tytułu przypisywane jest Albertowi Einsteinowi – powinniśmy dbać o porządek. Co jednak gdy niezbyt mamy na to czas?

Nie wszystko musimy robić samodzielnie.

Chyba każdy odpowiedzialny rodzic zachęca swoje dzieci do samodzielności. Samodzielność ta obejmowała również kwestie związane z utrzymaniem porządku – to do naszych obowiązków na ogół należało utrzymywanie właściwego wyglądu naszego pokoju. Ciężko jednak znaleźć kogoś, kto uważał konieczność ciągłego sprzątania własnego (a często nie tylko własnego) pokoju za jedną z ulubionych czynności. W rezultacie – czasem po wyprowadzeniu się z domu – zarzucaliśmy nawyki porządkowe i pozwalaliśmy pogrążyć się domowi w twórczym chaosie. W większości przypadków kończyło się to tym, że poziom bałaganu sprawiał, iż zaczynaliśmy się źle czuć we własnym domu, a jednocześnie poziom bałaganu, do jakiego doprowadziliśmy sprawiał, że samodzielne przywrócenie porządku było praktycznie niemożliwe. Co w takiej sytuacji można zrobić? To samo co w każdej innej, w której potrzebowalibyśmy pomocy – należy udać się do profesjonalisty.

Dlaczego warto wybrać profesjonalne usługi sprzątania?

Mogłoby się wydawać, iż sprzątanie to niesamowicie prosta czynność i w zasadzie każdy sobie powinien z nią poradzić. Gdyby jednak rzeczywiście tak było, to przecież nie zastanawialibyśmy się właśnie nad tym, jak ogarnąć absolutny bałagan, jaki nas otacza. Czym się więc różni profesjonalne sprzątanie od tego amatorskiego, dostępnego dla każdego z nas?

1. Przyda się dobry sprzęt. W praktycznie każdym domu znajdzie się jakiś odkurzacz i kilka innych sprzętów ułatwiających utrzymanie porządku. Jednak nawet porównując ceny odkurzaczy w sklepach – bez trudu zauważymy, że rozpiętość ich cen jest olbrzymia. Choć zazwyczaj wyższa cena wiąże się z wyższą jakością – to nie za każdym razem ma sens inwestowanie w najwyższej klasy model tylko po to, by raz na tydzień odkurzyć nasze pokoje. Co innego w przypadku firm zajmujących się sprzątaniem – one zawsze mogą liczyć na sprzęt najwyższej klasy, a tym samym są w stanie najdokładniej odkurzyć nasze wnętrze.

2. Chemia chemii nierówna. Choć w każdym sklepie zobaczymy ogromny wybór najrozmaitszych specyfików do czyszczenia wnętrz, niewiele osób wie, że te najskuteczniejsze – wcale nie są dostępne w normalnej ofercie handlowej. Jedynie firmy profesjonalnie zajmujące się sprzątaniem wiedzą gdzie można nabyć preparaty przemysłowe – o zdecydowanie większej wydajności i skuteczności niż te, które dostępne są na rynku konsumenckim. To kolejny punkt, w którym niejako z automatu przegrywamy z profesjonalistami w kwestii efektywnych porządków.

3. Liczą się też umiejętności. Ponownie – mimo iż sprzątanie jako takie jest czynnością stosunkowo prostą, to efektywność sprzątania jest w ogromnym stopniu zależna od sposobów, w jaki to robimy. Każdemu chyba zdarzyło się kiedyś najpierw umycie podłogi, a następnie starcie blatów w kuchni, w rezultacie czego nasza podłoga znowu była pełna okruszków i brudu. To oczywiście bardzo trywialny przykład, jednak obrazuje on jedną z setek pułapek, na jakie można natrafić podczas sprzątania. I choć efekt końcowy za każdym razem może być podobny – to sprzątanie, które profesjonalistom zajmie godzinę lub dwie – nam by zajęło zapewne cały dzień, jeśli nie dłużej.

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Zanim spróbujemy zbliżyć się do jakichś konkretnych kwot, to spróbujmy oszacować, ile kosztuje nas sprzątanie mieszkania samodzielnie. Choćby koszt różnego rodzaju chemikaliów i kosmetyków do sprzątania potrafi po podsumowaniu pokazać całkiem sporą kwotę. Doliczając koszt niezbędnego sprzętu – trudno będzie zgodzić się z popularnym twierdzeniem, że samodzielne sprzątanie nic nie kosztuje. A przecież nie powinniśmy myśleć jedynie o koszcie bezwzględnym, który musimy zostawić w sklepie. Sprzątanie zabiera przecież również nasz czas, który zapewne moglibyśmy spożytkować na znacznie przyjemniejsze lub bardziej efektywne sposoby. Często przecież moglibyśmy poświęcić ten czas na pracę, tym samym bez problemu zarabiając tyle, ile wyniesie rachunek za sprzątanie, a zapewne nawet sporo więcej. Czasem musimy też przecież po prostu odpocząć – regeneracja organizmu jest bezcenna.

Przejdźmy wreszcie do konkretów – ile za sprzątanie mieszkania powinniśmy zapłacić?

Zależy to od wielu czynników – kwestia ile czasu zajmie sprzątanie naszego pomieszczenia będzie zapewne kluczowym czynnikiem. Jeżeli dopuściliśmy to naprawdę ogromnego bałaganu – nasze pierwsze sprzątanie będzie dość kosztowne. Każde kolejne jednak powinno być już znacznie mniej wymagające finansowo, ze względu na mniejszy nakład pracy. Wiele też oczywiście zależy od powierzchni, jaką trzeba posprzątać. Roboczo możemy przyjąć, że przykładowo orientacyjny koszt sprzątania mieszkania o powierzchni 40 m2 = 80 zł, podczas gdy orientacyjny koszt sprzątania mieszkania o powierzchni 70 m2 = 140 zł. Nie zawsze jednak zależy nam na posprzątaniu całego mieszkania. Jeżeli wydzielimy z niego jedynie pewną część, której posprzątanie chcemy zlecić, to może się okazać, iż w przypadku mieszkania o powierzchni 70 m2, tak naprawdę interesuje nas orientacyjny koszt sprzątania mieszkania o powierzchni 50 m2 = 100 zł, bo jedynie tę część mieszkania będziemy chcieli mieć posprzątaną. Koszt sprzątania zależy też od lokalizacji – zarówno w skali kraju, jak i danej miejscowości. Bez wątpienia bowiem więcej zapłacimy za sprzątanie w Warszawie niż na przykład w Lublinie. Mniej też będzie nas kosztowało sprzątanie w lokalizacji, do której bez problemu można dotrzeć niż w domu daleko poza miastem. Ceny zależą też również od konkretnej firmy sprzątającej jak i od ewentualnej długoterminowości podpisanej umowy.

Za każdym razem więc cena sprzątania ustalana jest indywidualnie. Można oczywiście przyjąć założenie, że posprzątanie jednego metra kwadratowego kosztuje 2 zł i na podstawie tego szacunku spodziewać się jakiejś kwoty, natomiast najprościej po prostu skontaktować się z nami i skorzystać z naszej oferty. Z pewnością postaramy się przedstawić atrakcyjną cenę przy zachowaniu bezkonkurencyjnej jakości usług.

Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?