Robaki w mieszkaniu to zjawisko dość powszechne, które występuje nie tylko w domach wolnostojących, ale również blokach. Insekty mogą pojawić niespodziewanie. Na szczęście istnieje wiele metod ich eliminacji.

Jakie robaki mogą pojawić się w domu?

Pojawienie się owadów nigdy nie jest przyjemne. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że wiele osób się ich panicznie boi. Samodzielne zwalczenia insektów może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jest ich relatywnie mało, to szanse są większe. W przypadku, gdy zdążyły się one licznie rozmnożyć, to problem jest dużo większy. Nie zawsze preparaty, które są dostępne w sklepach przynoszą oczekiwane rezultaty. Ostatecznym krokiem jest oczywiście dezynfekcja, która wykonywana jest przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Z oczywistych względów nie należy przeprowadzać jej samodzielnie.
Jakie owady najchętniej zalęgają się w domu? Wszystko opisano poniżej.

Rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe to niewielkie podłużne insekty o ciemnej barwie. Mają charakterystyczne długie czułka. Najczęściej pojawiają się w łazience, gdyż lubią pomieszczenia wilgotne i ciepłe. Z pewnością widział je każdy z nas. W pośpiechu przemieszczają się przyklejone do fug, czy też krawędzi ścian. Mogłoby się wydawać, że wyczuwają człowieka, gdyż praktycznie nigdy nie można ich zaobserwować w spoczynku. Chowają się do wszelkich możliwych szczelin np. w progach. Z uwagi na to, że są one wyjątkowo zwinne, bardzo ciężko jest je upolować.
Rybiki cukrowe nie przenoszą żadnych groźnych chorób. Mogą one występować nie tylko w łazience, ale również w innych pomieszczeniach. Robaki te przede wszystkim lubią ciemność, wilgoć i ciepło. Mogą żywić się np. kaszą, martwymi owadami, czy też klejem do tapet. Pomimo tego, że nie są one zwykle zbyt uciążliwe, to należy się ich pozbyć. W pierwszej kolejności należy zadbać o porządek. Nie można pozostawiać resztek jedzenia, czy też okruchów. Ponadto warto zakleić wszelkie szczeliny, czy też dziury. Jeśli chodzi o domowe sposoby, to sprawdza się tutaj miód wylany na grubą tekturę. Taką pułapkę należy pozostawić na noc w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się rybiki. Rano powinniśmy znaleźć je przyklejone do miodu.

Mrówki

Mrówki najczęściej pojawiają się w domach oraz mieszkaniach niezbyt wysoko usytuowanych. Problem z tymi owadami pojawia się najczęściej latem, gdyż to właśnie wtedy pojawiają się ich plagi w ogrodach, czy też na trawnikach. Wędrują one po budynkach, a do mieszkań najczęściej wchodzą przez drzwi balkonowe lub otwarte okna.
Mrówki, które zalęgną się w domu dość ciężko wyeliminować. Ważne jest, aby zlokalizować ich gniazdo. Musimy zwrócić uwagę, gdzie występuje ich największa ilość. Nierzadko chowają się w drewnianych parkietach, czy też innych szczelinach.
Oczywiście nie możemy dostarczać mrówkom pożywienia w postaci okruchów, czy też resztek. W wielu przypadkach pomocne jest pozostawienie w pobliżu ich gniazda cytryny, czy też woreczków z ziołami (np. miętą). Dobrym sposobem jest również przygotowanie domowej trucizny, która składa się z żółtka i kwasu bornego. Mrówki przeniosą je na odnogach do gniazda, dzięki czemu nie tylko pozbędziemy się dorosłych owadów, ale również jaj. Osoby, które lubią proste rozwiązania powinny zakupić gotowy preparat przeciw mrówkom.

Karaluchy

Karaluchy to wyjątkowo odrażające insekty, które mogą pojawić się dosłownie wszędzie. Najczęściej jednak występują one w mieszkaniach w bloku, jeśli w budynku umieszczony jest zsyp. Często występują one w piwnicach, gdzie jest wilgotno i ciemno. Ponadto lubują się w świeżych warzywach, tak więc musimy w szczególności uważać, jeśli trzymamy je w piwnicy. Nieświadomie możemy przynieść robaki do domu. Eliminacja karaluchów jest naprawdę trudna. Pomimo tego, że wydaje nam się, że walka idzie po naszej myśli, to cały czas pojawiają się nowi wrogowie. Jak to możliwe? Karaluchy rozmnażają się niezwykle szybko. Jedna samica może znieść nawet 14-16 jaj w kokonie. Dodatkowym minusem jest to, że owady te mogą przetrwać nawet kilka tygodni bez pożywienia.
Pozbycie się karaluchów jest naprawdę trudne. Oczywiście chętniej migrują one do miejsc brudnych i zaniedbanych, jednak w wielu przypadkach porządek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Możemy stosować różnego typu środki chemiczne, jednak oczekiwane efekty zwykle przynosi dopiero profesjonalne odkażanie.

Mole

Mole bardzo często pojawiają się w naszym domu przeniesione z żywnością. Szczególnie chętnie rozwijają się w sklepach, gdzie nie ma porządku. Znajdują się np. w kaszach, czy też ryżach. Jaj moli może być dziesiątki w jednej saszetce ryżu. Przynosząc taki produkt do domu możemy bardzo szybko sprawić, że nasz dom zostanie opanowany przez te insekty. Mole spożywcze można odstraszyć przez rozłożenie liści laurowych. Najlepszą ochroną są szklane pojemniki, gdzie należy przesypywać produkty (m.in. cukier, ryż, kaszę, mąkę) natychmiast po zakupie. Oczywiście nie można pominąć gruntownego sprzątania. Mole mogą znajdować się w najmniej oczekiwanych miejscach. Uwielbiają wszelkie szczeliny.

Czy owady mogą być groźne?

Oczywiście w naszych domach może pojawić się znacznie więcej insektów takich, jak np. komary, osy, szerszenie,pająki, a także wiele innych. Są to jednak insekty, których możemy zwykle pozbyć się bezproblemowo.
Gniazda szerszeni lub os mogą występować nie tylko w ziemi, ale nawet w okolicach okien. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest pomoc straży pożarnej. Są to owady niebezpieczne, gdyż ich użądlenia są bardzo bolesne. Ponadto mogą one wywołać reakcje alergiczne.
Komary pomimo tego, że są niepozorne mogą przenosić wiele chorób. Możemy spróbować je odstraszyć np. bazylią, kocimiętka, czy też miętą. W oknach najlepiej zamocować gęste moskitiery.
Jeśli chodzi o pająki, to najczęściej są tam, gdzie jest kurz i brud. Nawet, jeśli sprzątamy często pokój, to zapominamy o przestrzeni za meblami, czy też łóżkiem. To właśnie dlatego ciągle pojawiają się nowe osobniki.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się robaków z domu?