Meble ogrodowe są nie tylko funkcjonalnym wyposażeniem ogrodu czy tarasu, ale także dekoracją wpływającą na ich prezencję. Niestety są one narażone na działanie najróżniejszych czynników zewnętrznych, które w mniejszym lub większym stopniu powodują ich niszczenie. Aby posłużyły nam przez wiele lat, konieczna staje się konserwacja mebli ogrodowych. Dzięki temu możliwe staje się zachowanie ich ładnego wyglądu i przedłużenie trwałości.

Meble metalowe i ich konserwacja

Meble ogrodowe wykonane z metalu cieszą się sporą popularnością. Modele wykonane z aluminium są niezwykle lekkie, a do tego dostępne we fantazyjnych kształtach. Idealnie nadają się tam, gdzie konieczne jest ich ciągłe przenoszenie. Jako, że meble ogrodowe wykonane w całości z metalu mogą być niezbyt przyjemne w dotyku, szczególnie podczas zimnych dni, to zaleca się zakup modeli łączonych, czyli połączenie metalowej konstrukcji z drewnianym oparciem. Na korzyść metalowych mebli przemawia fakt, że można je umieścić na zewnątrz bez obawy o szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Niestety meble ogrodowe wykonane z metalu są podatne na rdzewienie, dlatego też konieczne jest wykończenie ich warstwą lakieru czy też pomalowanie ich proszkowo. Do ich pielęgnacji wystarczy użyć ściereczki namoczonej w wodzie z dodatkiem mydła. Można też posłużyć się myjką ciśnieniową. Jeśli chodzi o ich konserwację, to zaleca się przetarcie rdzawych plam drucianą szczotką, a następnie pokrycie metalowej konstrukcji nową warstwą farby. Godnym polecenia sposobem jest też pokrycie metalowych elementów woskiem samochodowym. Z kolei śruby warto pokryć olejem.

Konserwacja mebli ogrodowych z plastiku

Plastikowe meble ogrodowe są bardzo odporne chemicznie, ale podatne na zarysowania. Plusem jest ich łatwa pielęgnacja, gdyż wystarczy przetrzeć ich powierzchnie ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Zarówno do pielęgnacji, jak i konserwacji polecany jest wodny rozwór z octem. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy pozbyć się wszelkich osadów i piasku z mebli, a następnie umyć je delikatną ściereczką nasączoną w przygotowanym roztworze octowym. Wszystko to ścieramy wodą i wycieramy meble do sucha, aby nie pojawiły się nieestetyczne zacieki. Można także posłużyć się sodą oczyszczoną. Warto także zainwestować w preparaty do mycia i renowacji PCV, które dostępne są w każdym markecie budowlanym. Jako, że meble ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych mogą podczas ich renowacji odbarwiać się, zaleca się to wcześniej sprawdzić, wykonując na nich próbę.

Rattan i technorattan

Charakterystyczne dla mebli rattanowych jest to, że są one naturalne i proste, a jednocześnie bardzo stylowo się prezentują. Są idealne do ogrodu, dzięki czemu można nadać mu charakteru. Ich zaletą jest wysoka odporność na działanie wody, wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Są one niestety wrażliwe na mróz i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto wiedzieć, że pod wpływem deszczu niezabezpieczone odpowiednio meble rattanowe zaczynają czernieć. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak pomalować je farbą kryjącą. Zaleca się przemywać je co najmniej raz w roku wodą z mydłem czy też płynem do mycia naczyń, a następnie natłuścić środkiem o specjalnym przeznaczeniu.

Dużo wytrzymalsze są za to np takie meble ogrodowe z technorattanu, które są ich świetną alternatywą. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, a do tego niezwykle odporne. Poza myciem nie ma potrzeby stosowania żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak przykryć je pokrowcem zabezpieczającym na zimę, który ochroni je przed śniegiem i lodem.

Konserwacja mebli drewnianych

Okazuje się, że najczęściej wybieranymi przez nas meblami są meble ogrodowe wykonane z drewna. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Dostępne są bowiem modele wykonane z różnych gatunków drzew, a mianowicie sosnowe, dębowe, bukowe, ze świerku czy też nawet z eukaliptusa. Możemy więc kupić meble wykonane z drzew liściastych bądź też z iglastych czy drzew egzotycznych. Jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane, to posłużą nam prze długie lata. Najtańsze i łatwo dostępne są meble wyprodukowane ze świerku i sosny. Niestety są one także najmniej trwałe. Z kolei meble wykonane z drzew egzotycznych, które oczywiście są znacznie droższe, charakteryzują się sporą zawartością naturalnych olejów, co czyni je mrozoodpornymi.

Meble drewniane należy koniecznie wyczyścić na koniec każdego sezonu, chociaż niezbędne jest także regularne czyszczenie ich przez cały rok. Utrzymanie ich w czystości nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy posłużyć się w tym celu ściereczką nasączaną roztworem mydlanym czy też płynem do mycia naczyń. Niezwykle istotne jest to, aby po umyciu drewnianych mebli, pozostawić je do dokładnego wyschnięcia. Z kolei do ich konserwacji stosuje się oleje, a mianowicie impregnuje się ich powierzchnie olejami. Najważniejszymi miejscami są te, które mają bezpośredni kontakt z wilgotną glebą. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie mebli z brudu za pomocą szczotki czy pędzla. Następnie należy uzupełnić powstałe ubytki typu pęknięcia czy szczeliny specjalnym preparatem w postaci kitu, szpachlówki do drewna czy pianki. Po zakończeniu tych czynności przystępujemy do pokrywania drewna olejem, po czym należy przetrzeć powierzchnię mebla papierem ściernym i znowu pokryć olejem. Jeśli meble były już wcześniej lakierowane, to konieczne jest usunięcie starej warstwy lakieru aż do surowego drewna, po czym należy nasmarować powierzchnię olejem. Wszystkie te zabiegi konserwujące muszą być wykonywane na suchych meblach. Kolejną warstwę lakieru nakłada się dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Czynności te powtarzamy aż do uzyskania matowego i jednolitego wyglądu.

Jeśli decydujemy się natomiast na zakup mebli wykonanych z egzotycznych gatunków drzew, to ich konserwacja polega na pokryciu ich powierzchni dodatkową warstwą oleju. Są one bowiem podatne na szarzenie pod wpływem całorocznych czynników atmosferycznych. Oczywiście nie musi stanowić to dla wszystkich problemu, gdyż nie tracą one swojego oryginalnego wyglądu. Jeśli jednak chcemy odzyskać pierwotny kolor naturalnego drewna, to należy oczyścić powierzchnię specjalnym preparatem, po czym nałożyć na drewno olej. Taki zabieg warto powtarzać co najmniej raz w roku. Jeśli podczas ich użytkowania dojdzie do pęknięcia, to zaleca się przetrzeć powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj mebli ogrodowych się zdecydujemy, kluczem do sukcesu jest zadbanie o ich regularną i prawidłową pielęgnacje oraz konserwację. Podczas okresu zimowego zaleca się zaś przykrywać je pokrowcem, co ochroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i osadzaniem się na nich zanieczyszczeń z powietrza.

Jak prawidłowo dbać o meble ogrodowe?