Radzimy, jak pozbyć się zapachu dymu papierosowego z mieszkania oraz wyczyścić nieestetyczne zabrudzenia ze ścian, sufitu, mebli…

Jesteś palaczem i zamierzasz rzucić palenie albo wprowadzasz się do mieszkania po osobie palącej? A może sprzątasz u palaczy lub nie zamierzasz żegnać się z nałogiem, ale chcesz odświeżyć swoje lokum? W każdym z powyższych przypadków ten wpis jest dla Ciebie, z jednym  zastrzeżeniem: jeśli w pomieszczeniach żarzące się papierosy będą nadal stałym elementem – nie oczekuj cudów. Istnieje szansa, że po gruntownych porządkach, zechcesz zachować stan świeżości na dłużej i będziesz mieć motywację do rzucenia lub ograniczenia palenia.

Na początek trzeba zdać sobie sprawę, że dym tytoniowy wniknął praktycznie wszędzie: w ściany, meble, firanki, ubrania, ręczniki, dywany, obrusy, pościel… Im więcej przedmiotów w środku, zwłaszcza tych tekstylnych – czeka Cię więcej pracy. Od czego zacząć?

Ściany i sufit

pryskanie środkiem do czyszczenia na ścianę

Jeśli chodzi o łatwość utrzymania ścian w czystości, dobrym wyborem są farby lateksowe, które dobrze się zmywa. Po latach palenia we wnętrzach najbardziej zażółconą i zabrudzoną powierzchnią jest sufit – w jego kierunku unosi się dym i rzadko lub w ogóle się go nie czyści.

Czasem nie pozostanie nic innego do zrobienia niż pomalowanie całego wnętrza na nowo, ale przed tym i tak zaleca się umycie ścian i sufitu, gdyż inaczej zabrudzenia mogłyby być widoczne – nikotyna wnika w poszczególne warstwy ściany, tworząc żółte plamy. Przy silnych zabrudzeniach konieczne będzie skuwanie tynków. Trzeba pozbyć się trujących substancji, żeby nie wpływały one w przyszłości na zdrowie domowników.

Ściany najpierw trzeba odkurzyć. Myje się je od dołu do góry, żeby uniknąć zacieków. Warto zabezpieczyć czymś ręce, żeby woda po nich nie ściekała.

Dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest umycie ścian roztworem octu. Mieszamy ocet z wodą w proporcjach 1:2 i myjemy tym całe ściany. Można użyć rozpylacza. Zapach octu dosyć szybko się ulatnia.

Inną metodą jest rozpuszczenie sody oczyszczonej w wodzie i zmycie ścian powstałą masą nabieraną na ścierkę. Tutaj też można użyć dozownika z rozpylaczem.

Do bardzo silnych, rozmazujących się zabrudzeń ścian takich jak osad dymu papierosowego należy zastosować mydło malarskie. Ma ono postać pasty albo żelu, który zgodnie z instrukcją rozpuszczamy w wodzie i pokrywamy nim całe ściany. Przecieramy i zmywamy albo nakładamy, czekamy, aż zastygnie i potem ściągamy szpachelką. Ten drugi wariant stosujemy przed malowaniem.

Po długotrwałej obecności dymu i nikotyny w mieszkaniu malowanie będzie prawdopodobnie koniecznością, ale później nie zapominaj o regularnym zmywaniu ścian – wybierz dla nich takie pokrycie, które łatwo będzie utrzymać w czystości.

Okna, firanki i zasłony

firana w mieszkaniu

Okna i parapety osoby palącej w domu wymagają częstszego mycia, oprócz kurzu osiada na nich stale dym i zasnuwa je szarą mgłą. Szyby czyścimy odpowiednim preparatem i ścierką nadającą się do szklanych powierzchni. Możesz znowu zastosować ocet, ewentualnie rozrobiony płyn do mycia naczyń albo wodę z cytryną w proporcjach 2:1. Nie myjemy nigdy okien w pełnym słońcu, żeby na schnącej szybie nie zostały nieestetyczne ślady. Mycie zaczynamy od framugi, potem obramowanie, szyby (umyte wycieramy dokładnie do sucha np. papierowymi ręcznikami) i parapet.

Firanki w mieszkaniu osoby palącej są na straconej pozycji. Lepiej w ogóle z nich zrezygnować i korzystać jedynie z rolet albo żaluzji. Jeśli jednak atmosfera ma być już wolna od dymu, trzeba je odświeżyć. Polecamy pranie z dodatkiem soli do firan, wybielacza lub proszku do firan. Pierzemy w niskich temperaturach i od razu po odwirowaniu zawieszamy – pozwoli to na uniknięcie prasowania.

Zasłony również pierzemy w niskich temperaturach, prasujemy (jeśli można), gdy są lekko wilgotne. Przed włożeniem do pralki zapoznaj się ze wskazówkami na metce. Niektórych tkanin nie powinno się prać w pralce ani wirować.

Meble

stolik z książką przy kanapie

Najbardziej odpowiednie meble w mieszkaniu aktywnego palacza to te pozbawione tapicerki lub obciągnięte łatwym do czyszczenia materiałem takim jak ekoskóra. Wszelkie tekstylne obicia wchłaniają dym i trudno się pozbyć jego woni. Czasem może zaistnieć konieczność wymiany umeblowania.

Meble drewniane, metalowe, plastikowe czyścimy odpowiednimi dla nich środkami, które je oczyszczą, zakonserwują i nie zniszczą. Używamy miękkich ściereczek.

Meble tapicerowane pierzemy odkurzaczem piorącym. Można czyścić je także za pomocą pianki do mebli. Najpierw warto na małej i słabo widocznej powierzchni sprawdzić jej działanie na konkretnym obiciu. Potem postępujemy zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu. Jeżeli jednak meble przebywały wiele lat w pomieszczeniu z dymem tytoniowym, należy oddać je do profesjonalnego czyszczenia lub wyrzucić i kupić nowe.

Ubrania

wieszaki do ubrań w różnych kolorach

Jeśli Twoje ubrania przebywały w pomieszczeniach z dymem tytoniowym, wszystkie powinny być wyprane lub oddane do czyszczenia. W szafach warto zastosować zapachowe saszetki czy inne produkty nadające ubraniom Twój ulubiony zapach.

Dywany, wykładziny i podłogi

odkurzanie dywanu

W mieszkaniu aktywnego palacza dywany raczej nie powinny się znajdować. Jeśli jednak tam są, wymagają częstego odkurzania, a te najgrubsze także trzepania. Przy ich czyszczeniu znowu można wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet, ale także specjalne preparaty do czyszczenia i prania dywanów.

Jeśli pierzesz dywan lub wykładzinę ręcznie, nalej płyn do prania do miski z wodą i szoruj za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki powstałą pianą. Potem przemyj samą wodą i osusz.

Wygodnym rozwiązaniem może być zakup odkurzacza piorącego, który oprócz dywanów wyczyści także tapicerkę mebli oraz podłogi.

Mycie podłogi wymaga dostosowania używanego środka do jej rodzaju. Naturalne drewno nie może być bardzo zamoczone i wymaga specjalnych impregnatów. Panele podłogowe można potraktować wodą z octem albo dobrym płynem, który nie pozostawia smug. W celu ich uniknięcia należy myć panele wzdłuż, a nie w poprzek.

Odświeżanie powietrza

palące się świece

Są różne sposoby na odświeżanie powietrza i pochłanianie dymu papierosowego. Oczywiście przy ciągłym paleniu efekt nie będzie idealny.

Świece zapachowe i kadzidła są częściowym rozwiązaniem, gdy dym papierosowy unosi się ciągle w powietrzu. Jeżeli w domu już się nie pali, zapewnią miłą woń w pomieszczeniach. Kupując świecę zapachową nie powinno się oszczędzać. Tylko produkt o wysokiej jakości spełni Twoje oczekiwania, a jakość przeważnie idzie w parze z wyższą ceną. W najlepszych produktach parafina, knot, olejki eteryczne są naturalne i ekologiczne. Zapalanie świec i kadzidełek powinno mieć raczej okazjonalny charakter.

Wszelkiego rodzaju odświeżacze powietrza zwłaszcza te przeznaczone do walki z wonią dymu papierosowego to też jedna z możliwości. 

Przemycie ścian wodą z dodatkiem lawendy. Można też namoczyć w niej np. ręczniki i porozwieszać na czas sprzątania w pokoju – też będą wchłaniać dym i rozsiewać przyjemny zapach.

Bardzo ważne jest częste wietrzenie mieszkania. Podczas sprzątania jest ono nieodzowne, żeby zapachy używanych środków takich jak ocet, środki czyszczące mogły się ulotnić.

Nie pozostawiaj długo nieopróżnionych popielniczek – można do nich wsypać sodę oczyszczoną, żeby zneutralizować nieco zapach. Pamiętaj, że niedopałki i popiół wyrzucamy do odpadów zmieszanych, pudełko do pojemnika na papier, a folię zewnętrzną i wewnętrzną do plastiku. 

Ozonowanie to dosyć kosztowna metoda dezynfekcji pomieszczeń. Wykonywana za pomocą gazu – ozonu neutralizuje wszelkie zapachy, oprócz tego usuwa bakterie, wirusy i grzyby. Warto w nią zainwestować we wnętrzach, które przez lata wypełnione były dymem papierosowym.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które zasysa powietrze, filtruje je, zatrzymuje zanieczyszczenia i wypuszcza czystą mieszaninę gazów. Pozwala to spędzać czas w zdrowszej atmosferze niż na zewnątrz. Nie jest to bardzo tanie rozwiązanie, wymaga też wymiany filtrów, ale podnosi jakość życia i wspomaga nasze zdrowie.

palące się kadziedełko

Świeże, pachnące mieszkanie to azyl o jakim marzy większość z nas. Jest szansa, że osoby stale palące, po gruntownych porządkach zechcą zmienić swoje nawyki lub całkowicie rzucić palenie. A po zastosowaniu powyższych metod uczynisz zanieczyszczone i przesiąknięte dymem miejsce świeżą i lśniącą czystością przestrzenią życiową.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy sprzątaniu skontaktuj się z naszą firmą. 

Jak posprzątać mieszkanie palacza