Dywany to element wystroju, który dobrze dobrany i zachowany w odpowiedniej kondycji ozdabia i ociepla wnętrze. Dzięki dywanom, możesz stworzyć przytulny klimat w pokoju dziecięcym, lub uprzyjemnić swój poranek, kiedy wstając z łóżka, Twoje stopy nie będą dotykały zimnej podłogi, tylko zanurzały się w ciepłym, miękkim dywanie. Jak o nie dbać i jakie wybrać, żeby posłużyły nam jak najdłużej?
Przed zakupem
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem dywanu, dokładnie zapoznaj się z informacją dotyczącą sposobów jego czyszczenia i konserwacji. W zależności od użytego do produkcji dywanu materiału, mogą się one znacząco różnić.
Jeżeli nie masz doświadczenia w czyszczeniu dywanów, wybierz taki, który będzie nie tylko odpowiadał Ci wizualnie, ale też będzie niezbyt wymagający w czyszczeniu i konserwacji. Dostosuj również jego kolor do rozmiarów pomieszczenia, w którym chcesz go położyć. Jasne dywany optycznie powiększą małą przestrzeń.
Wiesz już jaki kolor wybrać, zastanów się nad długością włosia. Dywany z długim włosiem wyglądają kusząco i na pewno miło jest na nich stanąć, jednak są trudniejsze w utrzymaniu ich w czystości.
Jeśli któryś z domowników ma alergię na roztocza, dywan może być czynnikiem, który będzie wzmagał reakcje alergiczne, warto więc wybrać taki, który nie będzie zbierał w sobie zbyt dużej ilości brudu i roztoczy.
Warto rozważyć dobór odpowiedniego dywanu, kiedy w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Jeżeli tak i decydujemy się na zakup dywanu, warto wybrać taki, który łatwo będzie wyczyścić z codziennych zabrudzeń, okruchów jak i sierści.
Podstawowe zasady
Odkurzanie
Nadrzędna zasada to częste odkurzanie dywanów. Warto to robić specjalnie przystosowaną do tego szczotką, która dokładnie wyczyści powierzchnię dywanu i go przy tym nie uszkodzi. Jeżeli nie posiadasz takiego profesjonalnego sprzętu, możesz go wypożyczyć lub zatrudnić specjalizującą się w tym fachu firmę. Zaoszczędzi Ci to czasu i nerwów, które straciłbyś przy odkurzaniu bez profesjonalnego sprzętu.
Wbite w dywan cząsteczki brudu powodują, że dywany przedwcześnie się zużywają, a dzięki dokładnemu odkurzaniu, Ty i Twoja rodzina będziecie mogli się nimi cieszyć przez długi czas.
Najlepiej jeżeli odkurzając dywany robisz to w różnych kierunkach. Taki sposób skutecznie zapobiega kładzeniu się włosia. Dzięki temu, czyszczenie dywanu jest też szybsze i bardziej efektowne.
Ostatnie odkurzanie warto wykonać zgodnie z kierunkiem układania się runa, aby włosie zachowało swój naturalny kształt i walory estetyczne.
Trzepanie dywanów
To popularna metoda czyszczenia dywanów i pozbywania się z nich zanieczyszczeń takich jak pyły i piasek. Warto jednak pamiętać, że nie należy tego robić zbyt często, a w przypadku delikatnych dywanów nawet wcale.
Co prawda, dzięki tej metodzie czyszczenia, wnosisz do swojego domu powiew świeżego powietrza w postaci przewietrzonego dywanu, możesz to jednak zrobić także bez trzepania, na przykład odkurzając dywan w domu i wywieszając go na zewnątrz.
Dobrym pomysłem na pozbycie się niechcianych lokatorów, takich jak roztocza, jest pozostawienie dywanu na pół godziny na mroźnym powietrzu. Spowoduje to zabicie roztoczy i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych u uczuleniowców.
Pranie i czyszczenie
W przypadku czyszczenia dywanów z zabrudzeń, dobrze jest działać szybko. Dzięki temu, nie dopuszczamy do wchłonięcia się plamy we włókna dywanu i łatwiej jest nam ją usunąć. Plamę czyścimy, zaczynając od jej krawędzi i powoli zmierzamy do środka- dzięki temu zapobiegamy jej rozprzestrzenianiu się po całej powierzchni dywanu.
Do czyszczenia w domowych warunkach, warto wykorzystać sprawdzone domowe sposoby. Zabrudzone miejsce najpierw osuszyć, np. ręcznikiem papierowym, uważając jednocześnie żeby zrobić to na tyle delikatnie, żeby nie „wprasować” plamy wewnątrz dywanu.
Do sporej części popularnych plam doskonale sprawdzają się środki dostępne w każdym domu, takie jak woda z octem czy sodą oczyszczoną. Na tłuste plamy dobrze jest po osuszeniu powierzchni posypać talk, a później dokładnie dywan odkurzyć. Plamy z wosku usuniesz zamrażając je kostkami lodu- wystarczy zdrapać zamrożoną plamę. Wiele takich sposobów znajdziesz w Internecie.
Przed przystąpieniem do czyszczenia za pomocą odplamiacza, warto najpierw na małej powierzchni sprawdzić czy nie odbarwia koloru bądź uszkadza włókna Twojego dywanu. Taką „próbę” najlepiej przeprowadzić na małym fragmencie dywanu, w niewidocznym miejscu. Po użyciu detergentu, dokładnie wypłucz czyszczone miejsce.
Pranie dywanów przywraca im pierwotną świeżość i często utracony kolor. Pamiętaj jednak, że w przypadku samodzielnego prania bardzo ważne jest, żeby nie dopuścić do jego całkowitego przemoczenia. Możesz też zdecydować się na wynajęcie firmy, która wypierze Twój dywan przy użyciu pary. Higienicznie, bezpiecznie dla zdrowia bo bez używania szkodliwych detergentów i szybko.
Wyprany dywan powinien leżeć i schnąć w temperaturze pokojowej. Dzięki temu zachowa swój kształt.